PRELEKCJA PANI WŁADYSŁAWY MAGIERY

26 września w bibliotece w Strumieniu odbyła się prelekcja Pani Władysławy Magiery nt. Śląska Cieszyńskiego i „Cieszyńskiego Szlaku Kobiet”.
Pani Magiera jest lokalną historyczką, autorką cyklu biograficznego o kobietach Śląska Cieszyńskiego, przewodnikiem górskim, beskidzkim, autorką wielu publikacji w lokalnej prasie, laureatką Srebrnej Cieszynianki oraz Złotej Honorowej Odznaki za zasługi dla Województwa Śląskiego, aktywną działaczką Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Jest pomysłodawczynią szlaku turystycznego, który prowadzi śladami kobiet po obu stronach Olzy. Opracowany przez Panią Władysławę projekt szlaku wygrał konkurs na tematyczny szlak turystyczny, ogłoszony przez Urząd Miasta w Cieszynie.
Prelegentka była koordynatorką projektu „Uliczka Cieszyńskich Kobiet”, która została udostępniona zwiedzającym na terenie Zamku Cieszyn i stała się jedną z licznie odwiedzanych przez turystów atrakcji Cieszyna. Doprowadziła też do rozbudowy Uliczki o dalsze lampy upamiętniające zasłużone kobiety.
Podczas spotkania pani Władysława opowiedziała o genezie i rozwoju uliczki cieszyńskich kobiet, powstaniu upamiętniających je tablic, historii nazw ulic i rond, przyczynach wyjątkowości kobiet na Śląsku Cieszyńskim, Zebrana publiczność miała możliwość obejrzeć fotografie wyjątkowych kobiet i ciekawych miejsc na mapie Cieszyna. Autorka zachęcała do zaznajomienia się z ich życiorysami i do wycieczki uliczką cieszyńskich kobiet. Zebrani gości mogli wysłuchać ciekawych informacji o Zofii Kirkor-Kiedroniowej, Emilii Kołder, Zofii Leitner i Józefiie Białkowej, Marcie Kubiszowej – Świstun, Rozalii Wiesner, Ninie Górniak, Marii Wardasównej – motocyklistce, lotniczce i pisarce.
Wydarzenie było częścią projektu realizowanego przez MBP w Strumieniu pn. „Do biblioteki jeden krok – podróże z książką do miejsc bliskich i na koniec świata”, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”.
„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
 
×
Czcionka
Kontrast