SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAROSŁAWEM KRETEM

19 września w MBP w Strumieniu odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem – znanym dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym, fotoreporterem, podróżnikiem, autorem reportaży i książek o tematyce podróżniczej takich jak: „Moje Indie”, „Mój Egipt”, „Polska według Kreta” czy „Planeta według Kreta”. Autor studiował egiptologię, archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Prowadził autorskie programy telewizyjne takie jak: Klub PodróżnikówPolska według Kreta oraz Planeta według Kreta.

W pierwszej części spotkania nasz gość wyjaśnił szczegółowo i w niebanalny sposób rozmaite zjawiska pogodowe. Po sporej dawce wiedzy geograficznej Jarosław Kret podzielił się m.in. wspomnieniami z czasów studiów, początków swej pracy w telewizji, okresu współtworzenia magazynu „National Geographic”. Autor zaprosił również publiczność w niezwykłą wędrówkę po Indiach – kraju, w którym przebywał jako student i dziennikarz. Prezentując zdjęcia z Indii, zachęcał do subiektywnego odbioru tego wyjątkowego kraju, w którym zderzają się i współistnieją różne religie świata, języki, zwyczaje, tradycje. Zachęcał do refleksji i nie trzymania się kurczowo stereotypów. Fascynujące okazały się historie kulinarnych odkryć potraw, których polskie wersje serwujemy od lat na naszych stołach, nie uświadamiając sobie ich korzeni. Podczas spotkania Jarosław Kret pokazał różnorodność i złożoność świata, pokazał przenikanie się kultur, inspirował do podróży, rozbudzał ciekawość świata. Odpowiadał na pytania uczestników, ale też zachęcał do stawiania własnych pytań, w myśl idei, że boimy się tego czego nie znamy.

Bardzo miłym akcentem spotkania były pamiątkowe zdjęcia z autorem i autografy na egzemplarzach książek Jarosława Kreta.
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom za przybycie i bardzo mile spędzony czas.

Wydarzenie było częścią projektu realizowanego przez MBP w Strumieniu pn. „Do biblioteki jeden krok – podróże z książką do miejsc bliskich i na koniec świata”, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”.

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

 

×
Czcionka
Kontrast