SPOTKANIE AUTORSKIE W FORMIE STAND UP’U PODRÓŻNICZEGO ZE STEFANEM CZERNIECKIM

12 października w MBP w Strumieniu odbyło się spotkanie autorskie w formie stand up’u podróżniczego ze Stefanem Czernieckim, podróżnikiem, dziennikarzem, autorem programu telewizyjnego “Za siódmą górą” oraz książek: „Dalej od Buenos”, „Cisza” (wydanych w serii „Biblioteka Poznaj Świat”), „Czekając na Duida” i „Po drugiej stronie”. Teksty autorstwa Stefana Czernieckiego publikowały m.in.: „Do Rzeczy”, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Polska Codziennie”, „National Geographic-Traveler”, „Podróże” i „Poznaj Świat”. W jego licznych podróżach po świecie najmocniej ujęła go Ameryka Południowa i to o niej pięknie opowiedział zgromadzonej w strumieńskiej bibliotece młodzieży.

Stefan Czerniecki relacjonował swoją wyprawę do dziewiczego stanu Amazonas w południowej Wenezueli, do którego wojsko od lat nie wpuszcza białego człowieka. Podróżnik jest jednym z pierwszych białych ludzi i prawdopodobnie też pierwszym Polakiem, któremu udało się otrzymać wojskowe pozwolenie na wpłynięcie do tego niedostępnego dla gringo regionu. Dzięki swej determinacji, odwadze, dobrej organizacji sprzętu i współpracy z lokalnymi przewodnikami indiańskimi, którzy znali zagrożenia dżungli – Czerniecki po kilku dniach podróży łodzią w górę Orinoko i dalej Rio Cunucunuma dotarł do skalnego tepui Cerro Duida i wszedł na jego szczyt.

Amazonia to jednak nie tylko malownicza, zapierająca dech w piersi przyroda, lasy deszczowe i niezapomniane wyzwanie podróżnicze, ale również miejsce działania karteli narkotykowych.  Prezentując zdjęcia z podróży „śladem szeptu amazońskiego potoku” podróżnik opowiadał o dżungli i niesamowitych spotkaniach z jej rdzennymi mieszkańcami. Fascynujące okazały się historie czyhając