PROMOCJA KSIĄŻKI “ABSOLUTNIE NIEZWYKŁA” WŁADYSŁAWY MAGIERY

W poniedziałkowe popołudnie 23 października w strumieńskiej bibliotece gościliśmy Panią Władysławę Magierę – lokalną historyczkę, autorkę cyklu biograficznego o kobietach Śląska Cieszyńskiego, autorkę wielu publikacji w lokalnej prasie, aktywną działaczkę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, laureatką Srebrnej Cieszynianki, Złotej Honorowej Odznaki za zasługi dla Województwa Śląskiego i wielu innych nagród. Pani Władysława była koordynatorką projektu „Uliczka Cieszyńskich Kobiet”, która została udostępniona zwiedzającym na terenie Zamku Cieszyn i stała się jedną z licznie odwiedzanych przez turystów atrakcji Cieszyna.

Autorka promowała swoją najnowszą książkę pt. „Absolutnie niezwykła”, opartą na losach Doroty Kłuszyńskiej – polskiej działaczki kobiecej, senatorki, członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Jest to kolejna po „Wspomnieniach Zofii” powieść, która przybliża Polakom region i historię Śląska Cieszyńskiego.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się bardzo wiele ciekawych szczegółów z życia Doroty Kłuszyńskiej. Pani Magiera opowiadała o jej walce o prawa kobiet, jaka toczyła się ponad 100 lat temu i w okresie międzywojennym. Dorota Kłuszyńska była inicjatorką pierwszych obchodów Dnia Kobiet w 1911 r. Walczyła o prawa polityczne kobiet, poruszała problemy związane z miejscem kobiet w społeczeństwie, ochroną macierzyństwa. Jej zdaniem droga do uzyskania praw politycznych w państwie prowadziła przez równouprawnienie kobiety w rodzinie. W latach 1925 – 1935 piastowała godność senatora. Wielokrotnie występowała w Senacie w sprawie ubezpieczeń społecznych, reformy rolnej, mniejszości narodowych.

×
Czcionka
Kontrast