“DO BIBLIOTEKI JEDEN KROK – PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ DO MIEJSC BLISKICH I NA KONIEC ŚWIATA”

W okresie ostatnich kilku miesięcy Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu realizowała projekt pn. „Do biblioteki jeden krok – podróże z książką do miejsc bliskich i na koniec świata”, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”. Dzięki niemu jesień obfitowała w wiele atrakcji, z których skorzystali czytelnicy biblioteki i nie tylko. W ramach zadania odbyły się już wszystkie zaplanowane wydarzenia. Pierwszym z nich, w dniu 19 września, było spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem – dziennikarzem telewizyjnym, fotoreporterem, podróżnikiem, autorem książek. W trakcie spotkania Jarosław Kret podzielił się wspomnieniami z czasów studiów, początków swej pracy w telewizji. Zaprosił publiczność w niezwykłą wędrówkę po Indiach, gdzie przebywał jako student i dziennikarz. Prezentując zdjęcia z Indii, zachęcał do subiektywnego odbioru tego wyjątkowego kraju, w którym zderzają się i współistnieją różne religie świata, języki, zwyczaje, tradycje.

W dniu 26 września odbyły się kolejne dwa spotkania. Młodzież miała możliwość uczestniczyć w kreatywnych warsztatach edukacyjnych z Dominikiem Wieczorkiewiczem – autorem książek pt.: “Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię” oraz “Hulajnogą przez Smoczą Wyspę”. Podczas spotkania pan Dominik opowiedział o swoich przygodach podczas wypraw na Półwysep Arabski. Na miejsce docierał samolotem, natomiast będąc u celu podróży przemieszczał się hulajnogą. Młodzież obejrzała zdjęcia z dalekich zakątków świata – gór i pustyń Omanu, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Opowieść Pana Dominika była pełna informacji kulturowych, historycznych jak również relacji o spotkanych podczas wypraw ludziach. W dalszej części warsztatów uczestnicy mogli spróbować swych sił w wiązaniu prawdziwych turbanów i burek oraz tworzeniu mozaiki z piasku w szklanych butelkach.

Tego samego dnia, po południu strumieńską bibliotekę odwiedziła pani Władysława Magiera, z prelekcją nt. Śląska Cieszyńskiego i “Cieszyńskiego Szlaku Kobiet”. Pani Magiera jest lokalnym historykiem, autorką cyklu biograficznego o kobietach Śląska Cieszyńskiego, przewodnikiem beskidzkim, autorką wielu publikacji w lokalnej prasie, laureatką wielu nagród, aktywną działaczką Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Prelegentka była koordynatorką projektu „Uliczka Cieszyńskich Kobiet”, która została udostępniona zwiedzającym na terenie Zamku Cieszyn i stała się jedną z licznie odwiedzanych przez turystów atrakcji Cieszyna. Podczas spotkania pani Magiera opowiedziała o genezie i rozwoju uliczki cieszyńskich kobiet, powstaniu upamiętniających je tablic, historii nazw ulic i rond, przyczynach wyjątkowości kobiet na Śląsku Cieszyńskim. Zebrana publiczność miała możliwość obejrzeć fotografie wyjątkowych kobiet i ciekawych miejsc na mapie Cieszyna.

3 października dzieci w wieku wczesnoszkolnym miały okazję spotkać się z Elizą Piotrowską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci, poetką, autorką serii przewodników po miastach i miejscach oraz “Książeczki wycieczki po miastach i miasteczkach”. Podczas swej wizyty pani Eliza, która od 2011 r. na stałe mieszka w Brazylii, chętnie opowiadała dzieciom ciekawostki związane z tym krajem, jego mieszkańcami, zwyczajami, unikatowymi zwierzętami.

12 października młodzież uczestniczyła w spotkaniu autorskim w formie stand up’u podróżniczego ze Stefanem Czernieckim – podróżnikiem, dziennikarzem, fotoreporterem, autorem książek: “Dalej od Buenos”, “Cisza”, “Po drugiej stronie”. Stefan Czerniecki relacjonował swoją wyprawę do dziewiczego stanu Amazonas w południowej Wenezueli, do którego wojsko od lat nie wpuszcza białego człowieka. Prezentując zdjęcia z podróży „śladem szeptu amazońskiego potoku” podróżnik opowiadał o dżungli i niesamowitych spotkaniach z jej rdzennymi mieszkańcami. Po ciekawej prezentacji multimedialnej opatrzonej dźwiękami indiańskiej muzyki w tle, autor odpowiadał na liczne pytania młodych ludzi, którzy odnosili się do wielu interesujących wątków poruszanych przez niego na spotkaniu.

Końcem października w ramach dofinansowanego projektu zarówno dorośli jak i dzieci miały możliwość uczestniczenia w spotkaniach z Państwem Anną i Piotrem Mojżyszek – twórcami autorskich warsztatów etnologicznych „Opowiadamy o świecie”. Dorosłym czytelnikom biblioteka zaproponowała prezentację podróżniczą “Polska egzotyczna” z udziałem pana Piotra. Podczas prezentacji podróżnik opowiedział o cennych przyrodniczo obszarach w naszym kraju i pogłębiał wśród zgromadzonych uczestników spotkania zainteresowanie polską przyrodą. Zebrani goście mieli okazję spróbować swych sił w tworzeniu własnych mieszanek herbat z udostępnionych przez prowadzącego suszonych kwiatów, liści i owoców, zebranych w rejonie rodzimego Śląska Cieszyńskiego. Z kolei w dniach 25-28 października przedszkolaki z Drogomyśla, Pruchnej, Strumienia i Zbytkowa wzięły udział w warsztatach edukacyjnych Państwa Mojżyszek pt. „Afryka Kazika”. Warsztaty były inspirowane osobą Kazimierza Nowaka – niezwykłego, polskiego podróżnika, który w latach 30-tych XX wieku przejechał całą Afrykę na rowerze. W trakcie warsztatów dzieci mogły rozwijać swoje zmysły słuchu, smaku i węchu poprzez oglądanie zdjęć z Afryki, minerałów, oryginalnych naczyń przywiezionych z podróży, słuchanie odgłosów zwierząt czy też wypicie berberyjskiej herbaty. Podróżnicy starali się zaszczepić w dzieciach tolerancję wobec ludności afrykańskiej i ich kultury. Dzieci w wieku przedszkolnym miały też okazję spotkać się z bibliotekarzami na przeznaczonych dla nich zajęciach literacko-plastycznych, w trakcie których zapoznały się z wybranymi fragmentami książki autorstwa Łukasza Wierzbickiego pt. “Afryka Kazika”. Czytane historie stały się wstępem do wspólnych zabaw z motywem afrykańskich zwierząt, rozwiązywania zagadek i zadań.

Wydarzenia w ramach projektu miały charakter nieodpłatny, a ich uczestnikami były zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe, w tym seniorzy. Projekt zapewnił uczestnikom możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego, związanego z czytelnictwem jak też zaspokoił ich potrzeby społeczne, kulturalne, rozwinął tożsamość narodową i kulturową poprzez popularyzację wiedzy geograficznej i historycznej o świecie, o Polsce, o Śląsku Cieszyńskim.

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

×
Czcionka
Kontrast