PROMOCJA KSIĄŻKI “WSPOMNIENIA ZOFII” AUTORSTWA WŁADYSŁAWY MAGIERY

28 listopada w strumieńskiej bibliotece gościliśmy Panią Władysławę Magierę – lokalną historyczkę, autorkę cyklu biograficznego o kobietach Śląska Cieszyńskiego, autorkę wielu publikacji w lokalnej prasie, aktywną działaczkę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, laureatką Srebrnej Cieszynianki i wielu innych nagród. Pani Magiera przywiozła ze sobą i promowała swoją najnowszą książkę pt. „Wspomnienia Zofii”, powstałą na podstawie pamiętników, które Zofia Kirkor-Kiedroń – polska działaczka społeczna i nauczycielka – napisała po śmierci męża w 1932 roku. Pamiętniki te, wydane w latach 80-tych ubiegłego stulecia opisują wydarzenia historyczne, w których brała udział Kiedroniowa i zawierają wiele odnośników i przypisów. Stanowią ogromną wartość dla historyków, źródło wiedzy o odradzaniu się polskiej państwowości, o emancypacji, o życiu Polaków na przełomie XIX i XX wieku. Pani Władysława stworzyła z pamiętników sfabularyzowaną powieść biograficzną, głównie po to, aby przybliżyć Polakom region i historię Śląska Cieszyńskiego.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się bardzo wiele ciekawych szczegółów z życia Zofii. Pani Magiera opowiadała o jej działalności politycznej, zsyłce na Syberię, związku z pierwszym mężem Dymitrem Kirkorem i dramacie śmierci jej najbliższych w Krakowie. Nawiązała również do okoliczności poznania drugiego męża – Józefa Kiedronia, z którym wspólnie zakładali Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego i któremu wiernie towarzyszyła kiedy  został ministrem. Historyczna podkreśliła, że Zofia była kobietą bardzo mądrą, zaradną, matką czterech synów, jednak w czasie swojego życia dwóch z nich utraciła, co było dla niej potężnym ciosem.

Władysława Magiera nosi się z zamiarem napisania książki o Dorocie Kłuszyńskiej – drugiej kobiecie w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, w której chciałaby się skupić na problematyce praw kobiet.

×
Czcionka
Kontrast