SPOTKANIE Z WŁADYSŁAWĄ MAGIERĄ

1 października w ramach spotkań w prucheńskim klubie seniora gościliśmy panią Władysławę Magierę – lokalną historyczkę, autorkę cyklu biograficznego o kobietach Śląska Cieszyńskiego, autorkę wielu publikacji w lokalnej prasie, aktywną działaczkę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, laureatką Srebrnej Cieszynianki i wielu innych nagród. Pani Magiera kultywuje tradycje lokalne (m.in. kulinarne i językowe), popularyzuje strój cieszyński. Jest członkinią jury konkursów wiedzy o regionie organizowanych dla młodzieży. Brała udział w ponownym wydaniu bestsellerowej książki kucharskiej „Kuchnia Śląska Cieszyńskiego czyli wybór przepisów kulinarnych Emilii Kołder”. W Święto Reformacji w 2022 roku otrzymała nagrodę Śląski Szmaragd, przyznawaną wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji i pojednania między narodami. Należała do Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie. W 2010 zainicjowała współpracę z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej.
Pani Magiera przywiozła ze sobą i promowała swoją najnowszą powieść historyczną pt. „Saga rodu Górniaków z Sibicy”. We wstępie autorka pisze: „Prawdziwi bohaterowie kształtują losy narodu w czasach pokoju. Mało kto chce jednak o nich pamiętać. To twardo stąpający po ziemi przedsiębiorcy, przemysłowcy, finansiści i bankierzy decydują o sile i dostatku państwa”. Jednym z takich cichych bohaterów był Franciszek, protoplasta linii Górniaków z Sibicy – założyciel nieistniejącej już dziś cegielni w Sibicy, polski działacz narodowy i zarazem jeden z fundatorów Domu Narodowego w Cieszynie.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się bardzo wiele ciekawych szczegółów z życia rodzinnego Górniaków, którym przyszło żyć na Śląsku Cieszyńskim w czasach najważniejszych wydarzeń historycznych z nim związanych. Pani Magiera opowiadała o działalności filantropijnej rodziny Górniaków, która brała aktywny udział w życiu Kościoła. Wspierała działania ewangelickich, i nie tylko, stowarzyszeń oraz organizacji. Całe pokolenia rodziny Górniaków działały dla dobra rodaków w wielu przestrzeniach, poświęcając nie tylko pieniądze, ale i swój czas, wiedzę i talenty.
×
Czcionka
Kontrast