WYKŁAD PANA MARKA ŁUKASIKA

Wczoraj w strumieńskiej bibliotece gościliśmy Pana Marka Łukasika – historyka, który na co dzień jest pracownikiem Okręgowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Biuro to prowadzi działania edukacyjne, wystawiennicze i wydawnicze, w tym w zakresie porozbiorowej i najnowszej historii Polski, współpracując przy tym z instytucjami edukacyjnymi, kulturalnymi czy organizacjami pozarządowymi. Pan Łukasik kilkukrotnie odwiedzał naszą bibliotekę z ciekawymi prelekcjami dotyczącymi m.in. wojny o Księstwo Cieszyńskie czy walki Ziemi Cieszyńskiej ze zniewoleniem komunistycznym. Tym razem historyk wygłosił ciekawy wykład dotyczący roli, jaką odegrała Rada Regencyjna i Tymczasowa Rada Stanu w odzyskaniu niepodległości. Przybliżył m.in. sylwetki trzech najważniejszych polskich uczestników Rady Regencyjnej – księcia Zdzisława Lubomirskiego, ziemianina hrabiego Józefa Augusta Ostrowskiego oraz arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego. Prowadzący nawiązał do wielu istotnych i mało znanych faktów historycznych dotyczących np. daty odzyskania przez Polskę niepodległości, którą świętuje się 11 listopada. Tymczasem po raz pierwszy Polska stała się krajem niepodległym 7 października 1918 roku. W tym dniu Rada Regencyjna proklamowała niepodległość ogłaszając odezwę „Do Narodu Polskiego”, a po kilku dniach przejmując władzę wojskową od Niemców.