PROMOCJA KSIĄŻKI “TAK SIE U NAS OPOWIADO” PROF. KAROLA DANIELA KADŁUBCA

Wczoraj w strumieńskiej bibliotece gościliśmy prof. Karola Daniela Kadłubca – wybitnego etnografa, badacza folkloru, kultury ludowej i języka Śląska Cieszyńskiego. Jego dokonania naukowe obejmują autorstwo wielu książek i około 600 artykułów naukowych. Profesor Kadłubiec jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody „Polityki”, nagrody im. ks. Leopolda Jana Szersznika czy też „Śląskiego Szmaragdu”. Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Tym razem profesor przywiózł ze sobą i promował swoją najnowszą książkę pt. „Tak sie u nas opowiado”, będącą zbiorem bajek, podań, anegdot i opowieści z życia, skierowaną do najmłodszych czytelników. Podczas spotkania autor przybliżył m.in. zagadnienia dotyczące budowy, genezy i różnic pomiędzy bajką a podaniem. Można było wysłuchać barwnych opowieści profesora wziętych prosto z życia, które mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego przekazywali w bezpośrednich rozmowach. Przybliżył on także zgromadzonym niektóre tradycje świąteczne. Spotkanie autorskie uświetniła część artystyczna w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Strumień”.

« 2 z 2 »